per
🇬🇧/pə(r)/ 🇺🇸/pər/📚 9396 209雅思高考You use per to express rates and ratios. For example, if something costs $50 per year, you must pay $50 each year for it.每
preposition [其他介词]每,每一;按照,根据;<古>经;(纹章)依…的方向
The price is $40 per person.
adverb [关系副词]每,每个
Together we earn $60,000 per year.
- per 出现在下面的课文中(提供视频、音频及笔记等可系统性学习)
- Lesson 72 A car called bluebird per 介词: 每
- Lesson 45 A clear conscience
- Lesson 16 The modern city
- Lesson 35 Space odyssey
- Lesson 38 Water and the traveller
- Lesson 43 Are there strangers in space?
单词造句: